Mostki termiczne w domu – zleć ekspertyzę budowlaną

Błędy popełnione przy projektowaniu lub budowie domu mogą przyczynić się do powstawania mostków cieplnych. Prowadzą one do niekontrolowanej utraty ciepła, co przekłada się na rachunki za ogrzewanie. Oprócz tego przyczyniają się do skraplania pary wodnej, rozwoju pleśni i grzybów, a także uszkodzeń elementów konstrukcji. Sprawdź, czym są mostki termiczne w domu i jak im zapobiegać.

Mostki termiczne w domu – co to jest i czym grozi

Mostki termiczne w domu to szczeliny występujące w przegrodach zewnętrznych (ścianach, podłodze, czy dachu), które charakteryzują się znacznie wyższym współczynnikiem przewodzenia ciepła niż sąsiadujące z nimi elementy konstrukcji. To oznacza, że ucieka przez nie szczególnie dużo ciepła, jednocześnie przedostaje się przez nie więcej powietrza z zewnątrz. W tych miejscach dochodzi do wychłodzenia elementów konstrukcji, co wiąże się z dużym ryzykiem zawilgocenia. 

Ściana wówczas jest zimna i mokra, może się też pojawić się grzyb. Aby go wykryć, warto wykonać badanie kamerą termowizyjną. Grzyb i pleśń w domu przyczyniają się do problemów z oddychaniem, obniżenia odporności, bólów i zawrotów głowy. Mogą również pojawić się nudności, nieżyt nosa, omdlenia, zmiany skórne i problemy z zatokami.

W miejscu styku okna ze ścianą, wyczuwalne są zimne podmuchy powietrza. Zanim przystąpimy do remontu, zlećmy wykonanie ekspertyzy budowlanej. W ten sposób dowiemy się, jaki jest stopień uszkodzenia elementów konstrukcji, co pozwoli nam oszacować koszty. Specjalista ustali przyczynę pęknięcia i zawilgocenia murów, a także określi ich wpływ na stabilność budynku. Niekiedy wystarczy zabezpieczyć newralgiczne miejsca, jeśli jednak mostki termiczne w domu są rozległe, wówczas należy się liczyć z koniecznością położenia nowej warstwy izolacji. 

Mostki cieplne – rodzaje

Mostki termiczne w domu można podzielić na:

  • liniowe – powstają w wyniku złego wyboru materiałów lub nieprawidłowo wykonanych robót budowlanych. Mogą się one pojawić w obwodzie okien i drzwi, na krokwiach dachów spadzistych, czy przy połączeniu balkonu z płytą stropową lub wieńcem.
  • punktowe – powstają w przewierconych miejscach na rury, śruby lub łączniki do mocowania termoizolacji. W tym przypadku straty ciepła są niewielkie, dlatego pomija się je przy obliczeniach. 
  • konstrukcyjne – związane są z nieprawidłowym wyborem technologii lub materiałów,
  • geometryczne – wynikają z kształtu budynku.

Rzeczoznawca podkreśla, że mostki termiczne w domu często wynikają z nieprawidłowego rozmieszczenia lub montażu okien, drzwi lub włazów. Ponadto wykonawca może popełnić błąd podczas zabezpieczania węzłów konstrukcyjnych. 

Mostki termiczne w domu – dlaczego warto je wyeliminować

Mostki cieplne przyczyniają się do uszkodzenia elementów konstrukcyjnych, co przejawia się pęknięciami i rysami na ścianach. Zdecydowanie obniżają one komfort jego użytkowania.  Mostki termiczne w domu wpływają niekorzystnie na efektywność energetyczną budynku, a co za tym idzie, przyczyniają się do wyższych rachunków za energię. Aby obniżyć koszty ogrzewania, należy dobrze ocieplić ściany od zewnątrz. Ekspert budowlany przypomina, żeby szczególną uwagę zwrócić na miejsca newralgiczne, takie jak:

  • styk ściany ze stropem,
  • połączenie ścian zewnętrznych z wewnętrznymi ścianami nośnymi,
  • osadzenie okien i drzwi w ścianach.

Do ocieplenia skosów na poddaszu warto wykorzystać wełną mineralną, przy czym rzeczoznawca budowlany zaznacza, że termoizolacja powinna mieć około 30 cm grubości. Wełnę należy ułożyć w dwóch warstwach, prostopadle do siebie, między i pod krokwiami. W ten sposób można zapobiec powstawaniu mostków cieplnych.

Mostki termiczne – zleć badanie termowizyjne

Rzeczoznawca budowlany podkreśla, że najczęściej przeprowadza się je w okresie jesienno-zimowym, gdy różnica temperatur wewnętrznej i zewnętrznej wynosi 10-15 K. Badania nie wykonuje się przy porywistym wietrze, silnym zachmurzeniu i bezwietrznej pogodzie, ponieważ wpływają na wiarygodność wyników.

Pamiętaj, żeby nie otwierać okien przynajmniej 8 godzin przed badaniem, w przeciwnym razie możesz zafałszować wyniki. Mostki termiczne w domu są niewidocznym gołym okiem, dlatego skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy. Specjalista wykryje wszelkie nieszczelności instalacji i zawilgocenia tynków za pomocą kamery termowizyjnej. Niezależnie od tego, czy chcesz kupić nieruchomość, czy planujesz generalny remont, skontaktuj się z ekspertem budowlanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 5 =